Кожен новий день - це шанс змінити своє життя.

"Життя пройде, немов вода,
і відцвіте, немов вишнева гілка....
В житті одна помилка - не біда.....
Біда, коли усе життя - помилка."

Ліна Костенко

Методичні рекомендації


Навчальний рік 2023 / 2024: матеріали для роботи

Сучасна освіта – майбутнє вільної України!


Успішного, переможного та мирного навчального року вам,

незламні освітяни!


Завантажити Перший урок 2023 у початковій школі на тему: “Ми українці: честь і слава незламним”: конспектпрезентація



Покликання, які можуть стати у нагоді при підготовці до Першого уроку :


 



Вчителям надали рекомендації 

з викладання предметів

Інститут педагогіки НАПН України підготував методичні рекомендації «Загальна середня освіта України в умовах воєнного стану та відбудови: реалії, досвід, перспективи» до нового навчального року.

Методичний порадник містить рекомендації щодо вивчення усіх предметів та інтегрованих курсів у 2023/24 навчальному році, орієнтовне календарно-тематичне планування та поради щодо адаптивного тестування.

Також посібник висвітлює орієнтири міжнародних та неурядових організацій щодо забезпечення неперервності освіти в умовах війни та питання організації дистанційного навчання в Україні.

Окрім того, у пораднику розглянуто інноваційні зміни в організації освітнього процесу у зв’язку із реформою загальної середньої освіти «Нова українська школа» та умовами воєнного стану.

Посібник стане в пригоді вчителям під час підготовки до організації освітнього процесу та професійної діяльності, реалізації компетентністного та інтегрованого підходу до вивчення різних предметів.

   Для реалізації головних принципів реформи НУШ, з метою ефективної організації освітнього процесу в закладах освіти базової школи радимо використовувати:

дорожню карту реформування базової та профільної школи (розробник МОН України): https://cutt.ly/CZvdTjB;

навчально-методичний путівник НУШ 5-6 клас (розробник ДНУ «ІМЗО»): https://cutt.ly/5ZvGHqJ;

навчально-методичну скарбничку НУШ (розробник ДНУ «ІМЗО»): https://cutt.ly/VZvRiw9;

навчально-методичні посібники, що висвітлюють методологічні та загальнодидактичні питання навчання у Новій українській школі (розробник ДНУ «ІМЗО»): https://cutt.ly/lyP5Ay2.

На етапі підготовки до 2023/2024 навчального року та в щоденній професійній діяльності 

рекомендуємо вчителям використовувати матеріали (які не втратили чинності), підготовлені нами на прохання освітян:

1. Інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання української мови та літератури, зарубіжної літератури, мов і літератур корінних народів, національних меншин у закладах загальної середньої освіти в 2021/2022 навчальному році: https://drive.google.com/file/d/1Z0tEM845YmAj3oIkhLJQ1TI0L63gGGFq/view


2. Методичні рекомендації щодо вивчення української мови і літератури, зарубіжної літератури за дистанційною формою організації навчальної діяльності учнів закладів загальної середньої освіти https://drive.google.com/file/d/1AjyqkY5ZJ3wGe0V97e5YZp1F6qGU8lWI/view


3.  «Норми єдиного мовного та орфографічного режиму на уроках словесності в закладах загальної середньої освіти з українською мовою навчання:  українська мова та література, зарубіжна література, мови і літератури корінних народів, національних меншин»: https://cutt.ly/tZbl6yE


4. Орієнтовні теми для обговорення на засіданнях методичних об'єднань учителів української мови та літератури, зарубіжної літератури, мов національних меншин:  https://cutt.ly/cZbzy1U

📌ЯКІ ВПРАВИ РОБИТИ, ЩОБ УЧНІ БУЛИ РАДІСНИМИ ТА ЩАСЛИВИМИ?


Використовуйте під час занять 5 вправ, які зроблять ваших учнів радісними та щасливими:
Вправа «Три кумедні речі»
«Дихаємо, як звірята»: дихальні вправи для розслаблення та концентрації
Вправа «Повітряна кулька»
Вправа «Зміїне дихання»
Вправа «Дихання кролика»
Вправа «Дихання слоненятка»
Гра «Монетка тиші» для офлайну
Гра для онлайну «Правда або брехня»
15 хвилин «божевільних танців»

Збірник можна завантажити за покликанням: https://drive.google.com/.../1hLx1M-zM.../view




Навчальний рік 2022 / 2023: матеріали для роботи



На фінішній прямій: як учителю вдало завершити навчальний рік

Навчальний рік добігає кінця. Варто визнати, що травень і так нерідко є складним місяцем для освітян, а тепер, коли навчання відбувається в умовах повномасштабного вторгнення рф, і поготів. Намагання встигнути переробити всі робочі справи, спланувати майбутнє та водночас лишатися хорошим учителем неабияк виснажують. Тож ми зібрали кілька корисних порад, які допоможуть не просто пережити кінець навчального року, а якнайкраще провести його останні дні разом із учнями. 

Наберіться терпіння

Усі втомилися. Діти так само прагнуть нарешті відпочити, як і ви. Це саме через втому та нервове напруження вони можуть бути більш активними, не слухатися, ігнорувати прохання та не надто ретельно виконувати домашні завдання. І це цілком нормально! Зрештою, вам теж складнувато не думати про відпустку, чи не так?

Тож просто наберіться терпіння та спробуйте не нервувати зайвий раз – лишилося всього кілька днів! А щоб точно зберегти психологічну рівновагу, слідуйте простим порадам та виконуйте вправи, про які ми писали у статтях:

1. Стратегії захисту психологічної рівноваги вчителя.

2. 5 порад для підвищення емоційної стійкості вчителів.

3. Саморегуляція психоемоційного стану: дієві прийоми.

4. 10 порад, які допоможуть зберегти холодний розум.

Запам'ятовуйте та розмірковуйте

Останні навчальні дні – чудовий час для того, аби підбити підсумки всього року, осмислити свій досвід та спробувати помріяти. Разом із дітьми, звісно! Адже так набагато цікавіше. Запропонуйте школярам описати свій досвід: чого саме они навчилися за цей рік, що змінилося, які результати покращилися та чому. А який день в цьому навчальному році найбільше запам'ятався?

Створіть разом із учнями невиличкі «книги пам'яті», де можна записувати та замальовувати свої думки. Водночас заохочуйте школярів не просто пригадувати приємні та важливі моменти, а й аналізувати їх, відзначаючи своє зростання.

Звісно, поки діти працюватимуть над своїми «книгами пам'яті», ви можете попрацювати над власною: рефлексія щодо роботи та власних успіхів надзвичайно важлива. Це допоможе вам спланувати та організувати ідеальний наступний навчальний рік. 

Плануйте майбутнє

Так, наприкінці року педагоги мають стільки роботи, що навіть думки про наступний навчальний рік уже можуть лякати. Проте саме зараз, коли ви завершуєте це коло, поки спогади ще свіжі, є сенс подумати над тим, що саме ви б хотіли змінити в майбутньому. Або нічого не змінювати, бо все і так було чудово? 

Звісно, не варто одразу створювати детальний план роботи – це надто складне для завершення навчального року завдання. Натомість спробуйте окреслити основні принципи роботи, визначте, які прийоми хочете використати, які навички учнів розвиватимете насамперед, що вам може для цього знадобитися. Таким чином, за час канікул ви цілком зможете чудово підготуватися до нового навчального року. 

Дотримуйтеся звичного робочого ритму

Рутина важлива! А той факт, що навчальний рік добігає кінця, зовсім не означає, що ваш розпорядок дня та плани уроків потрібно змінити. Навпаки – саме зараз надзвичайно важливо його дотримуватися, інакше ви ризикуєте втратити увагу учнів. Якщо діти відчують, що ви втомилися та думками вже на канікулах, то, будьте певні, вони теж можуть втратити мотивацію, до того ж дуже швидко. І дарма, адже останні дні навчального року можуть бути наздвичайно цікавими та корисними! Тим паче, що ви можете організувати цікаві активності:

• 6 ідей для неординарного та теплого закінчення навчального року.

• 7 теплих ідей для завершення навчального року.

Зараз не час вносити великі зміни у свій графік. Це може спричинити зайвий стрес.

Розслабтеся та насолоджуйтеся

Так-так, просто насолоджуйтеся останніми днями навчального року та можливістю поспілкуватися зі своїми учнями. Замість того, аби викреслювати в календарі кожен день до старту канікул, зосередьтеся на дітях. Адже можливості поспілкуватися з ними не буде найближчими місяцями і ви точно сумуватимете! Таке просте на перший погляд рішення – просто насолоджуватися – насправді неабияк впливає на якість вашої роботи. 

І потурбуйтеся про себе! Слухайте приємну музику, знаходьте час почитати книги, входіть на каву із колегами. І, що дуже важливо, сплануйте свій літній відпочинок. Що саме ви робитимете та як піклуватиметеся про себе? Адже ви цього заслуговуєте!


Відбір підручників для 5-6 класів НУШ: порядок дій та критерії для вибору — Журнал «На Урок

https://naurok.com.ua/post/vidbir-pidruchnikiv-dlya-5-6-klasiv-nush-poryadok-diy-ta-kriteri-dlya-viboru

Огляд нормативних вимог

Відповідно до наказу МОН від 30.09.2022 №870 (зі змінами) у березні стартував І етап конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників (5 та 6 класи). Цей процес є дуже відповідальним, адже в результаті школа має отримати якісний та ефективний навчальний інструмент. Аби допомогти освітянам упорядкувати цю роботу, наша команда опрацювала низку нормативних документів та підготувала декілька порад.

Процедура відбору підручників закладами загальної середньої освіти для 5-х та 6-х класів у 2023 році

Наказом МОН від 08.03.2023 № 254 затверджено перелік підручників для 5 та 6 класів НУШ, яким надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України». Для організованого проведення І етапу конкурсного відбору підручників Міністерство рекомендує (лист від 09.03.2023 №1/3407-23) адміністрації закладів освіти дотримуватись такого плану заходів:

1. Провести нараду, на якій ознайомити членів педагогічного колективу з метою та завданнями щодо вибору підручників – березень 2023 року. 

2. Забезпечити ознайомлення педагогів з електронними версіями оригінал-макетів у комплекті з проєктами обкладинок підручників, які розміщені в Електронній бібліотеці ДНУ «ІМЗО» – з 15 березня до 03 квітня 2023 року.

Також педагоги можуть переглянути онлайн-презентації авторських концепцій на youtube-сторінці, надати зауваження та пропозиції щодо покращення змістового наповнення підручників на відповідних сторінках сайту установи.

3. Здійснити вибір підручників та заповнення відповідальною особою спеціальної форми за допомогою спеціального модуля ІТС «ДІСО» – з 27 березня до 03 квітня 2023 року. 

Під час цієї роботи слід врахувати такі нюанси:

  • безпосередній вибір підручників здійснюють вчителі, які викладають відповідний навчальний предмет/інтегрований курс, шляхом формування рейтингу з однієї назви підручника;
  • кількість примірників кожного з підручників має дорівнювати реальному контингенту учнів, тобто відповідати фактичній кількості школярів 4-х та 5-х класів у 2022/2023 навчальному році;
  • якщо у перспективній мережі на 2023/2024 навчальний рік заплановано відкриття двох та більше класів відповідних паралелей, заклад освіти може вибирати різні підручники для кожного класу. Але МОН рекомендує  визначити одну назву підручника  з кожного навчального предмета/інтегрованого курсу;
  • остаточне рішення щодо вибору підручників ухвалюється на засіданні педагогічної ради ЗЗСО, про що складається відповідний протокол, де зазначається інформація про вчителів, які здійснили цей вибір. 12 квітня 2023 року цей документ має бути оприлюднений   на офіційному вебсайті закладу освіти; 
  • підручники для курсів за вибором та факультативів за кошти державного бюджету не друкуються. Тож заповнення спеціальної форми вибору відповідних навчальних видань  є порушенням;
  • якщо під час оформлення результатів вибору заклад освіти допустить помилку, він має внести відповідні корективи у програмі та повторно відправити форму (лист про скасування форми не надсилається). Але слід зазначити, що внесення змін після створення узагальненої форми відповідним органом управління освітою буде неможливим.

Якщо в остаточний перелік, затверджений МОН, не увійдуть підручники, обрані закладом освіти, школа отримає ті  примірники, які розташовані за наступним пріоритетом у сформованому рейтингу.

Кожен учитель має право повідомити про вплив або бажання третіх осіб вплинути на його волевиявлення щодо вибору підручників чи про факт зміни волевиявлення вчителів закладу освіти за допомогою звернення на:

  • телефонну «гарячу лінію» – (044) 248-21-61;
  • поштову адресу – вул. Митрополита Василя Липківського, 36, м. Київ; 03035);
  • електронну адресу ІМЗО – zso.imzo@gmail.com.

Інструментарій для відбору підручників

Тож як об'єктивно оцінити підручники та вибрати гідний навчальний інструмент? Наша команда пропонує взяти за основу наказ МОН від 31.10.2018 №1183, яким затверджено інструктивно-методичні матеріали для проведення експертами експертиз електронних версій проектів підручників, та звернути увагу на такі критерії.

Системність, логічність та послідовність викладу навчальної інформації

Розподіл змісту за розділами, параграфами, пунктами має бути дидактично виправданим, послідовним та логічним, а структура підручника включати такі компоненти:

  • передмова, яка містить чітке та лаконічне мотиваційне звернення до учня;
  • основний текст. Виклад навчального матеріалу, подання термінів, прийоми введення до тексту нових понять, використання засобів наочності мають бути спрямовані на розвиток інтересу до предмета вивчення та враховувати вікові психологічні особливості учнів. Ілюстрації (малюнки, фото, карти, схеми, графіки, діаграми та інші зорові зображення) мають пояснювати та доповнювати вербальну інформацію й відповідати ступеню підготовленості учнів до їх сприйняття. У підручнику не може бути ілюстрації, що несуть застарілі образи або спрямовані тільки на зображення одного типу сучасної культури;
  • додатковий текст. Ним виокремлюються обов'язкові та додаткові завдання, питання, таблиці, примітки, питання для самоконтролю, посилання на додаткові ресурси, перелік використаних джерел (за необхідності) та додатки.  Питання та завдання (для самоперевірки та контролю досягнення очікуваних результатів) мають бути сформульовані чітко і зрозуміло, кожний новий тип завдання мати зразок виконання. Наявність додатків, матеріал яких не має безпосереднього відношення до програмових тем, означає, що зміст підручника не відповідає типовій освітній / навчальній програмі; 
  • апарат орієнтування підручником, який включає зміст (він може бути як на початку книги, так і наприкінці) та умовні позначення, які мають візуально розрізнятися та використовуватись в усіх типових випадках.
    Кожен розділ підручника має містити систему різних видів діяльності, інструкції, вказівки щодо виконання завдань.

Науковість змісту, використання загальноприйнятої наукової термінології

Змістове наповнення підручника має відповідати сучасним науковим концепціям,  визначати практичну доцільність принципів науки та містити точний та зрозумілий виклад наукових понять відповідно до конкретної вікової категорії учнів. Якщо термін неможливо викласти відповідно до вимог однозначності, його визначення та смислове навантаження має бути представлено максимально точно з посиланням на сучасні фахові джерела інформації (академічні словники, офіційну нормативну базу тощо). Науковий зміст підручника не повинен бути занадто деталізованим, теоретично сухо викладеним.


ПРЕЗЕНТОВАНО ПОСІБНИК ПРО СУЧАСНІ ПІДХОДИ І ТЕХНОЛОГІЇ НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ
Презентовано посібник «Використання освітніх онлайн-матеріалів: сучасні підходи і технології Нової української школи», розроблений колективом Українського інституту розвитку освіти.
У посібнику розглянуто такі питання:
🖋️компетентнісний підхід в освітньому процесі;
🖋️проєктна технологія та її реалізація в освітньому процесі;
🖋️критичне мислення: працюємо з інформацією;
🖋️модель «5Е»: концепція реалізації в освітньому процесі;
🖋️інтелект-карти: переваги та методичні аспекти використання в освітньому процесі;
🖋️можливості платформи «Всеукраїнська школа онлайн» для організації дистанційного та змішаного навчання.
З тематики посібника заплановано серію вебінарів. Перший вебінар, присвячений критичному мисленню, можна переглянути за посиланням.
Концепція Нової української школи передбачає оновлення змісту освіти й спрямована на формування компетентностей, вміння здобувати і застосовувати знання у нових навчальних та життєвих ситуаціях, реалізацію принципів, зорієнтованих на розкриття особистісних можливостей та інтересів учнів з метою формування успішної, цілеспрямованої, самостійної, мобільної особистості. Усе це передбачає впровадження в освітній процес нових підходів до навчання.
Покликання на посібник: https://uied.org.ua/.../03/metodychni-rekomendacziyi.pdf

Інтерактивні методи навчання активно залучають учнів до навчального процесу. Така взаємодія можлива між учнями безпосередньо або між вчителем і учнем чи учнями. Всі інтерактивні методи мають за мету заохотити учнів бути активними на уроці, мислити самостійно, краще засвоювати інформацію. Водночас поліпшуватимуться не лише знання учнів, будуть також зростати їх зацікавленість у навчанні й командний дух, розвинеться системне і креативне мислення. Тому розгляньмо, які активності викладач може використовувати на уроках.

https://osvitanova.com.ua/posts/3286-20-interaktyvnykh-metodiv-navchannia?fbclid=IwAR02I2tfU02XQYnKQQsZwMt99FEMsxc4JRNugELvkYFaL3KVk_bu_iQ6haI

Інтерактивні стратегії 
навчання для заохочення мовлення

1. Виступ. Поставте питання навколо певної теми, розділіть учнів на пари й дайте їм можливість обговорити завдання і потім висловитися. Завдяки цій вправі діти більше запам'ятовуватимуть і будуть звикати до публічних виступів.

2. Мозковий штурм здебільшого виконується під час групових активностей. Використання методу сприяє генерації творчих ідей і допомагає учням навчитися працювати разом і вчитися один в одного.

3. Обговорення. Учні розділяються на групи і обговорюють певну тему, викладач прислуховується до обміну думок і за потреби скеровує бесіду. Заохочуйте обговорення та співпрацю між студентами кожної групи. Усі повинні вчитися на досвіді один одного.

Читай також 29 способів проведення опитування на уроці

7. Запитай в того, хто знає
Запропонуйте учням завдання для самостійного вирішення. Через деякий час дайте правильну відповідь. Хай піднімуть руки ті, хто правильно вирішив завдання. Ті, хто не впорався, хай підійдуть до тих, хто знайшов правильну відповідь, і отримають пояснення.

Діяльність в парах

8. Обмін партнерами. Поділіть учнів на пари для обговорення якогось певного питання. Потім запропонуйте обмінятися партнерами, аби поділитися з новим партнером своєю думкою і думкою партнера з першої пари.

9. Учитель і учень
Один в парі бере на себе роль вчителя, другий – учня. Головна мета  цієї активності – повторити попередній матеріал. Учні в ролі вчителя мають занотувати певні факти чи головні моменти минулого уроку. Учні в ролі учнів перевіряють записане і додають щось своє. Хай якась одна пара презентує свою роботу. Інші можуть додати те, що не було озвучене.

10. Результати іншого
Після індивідуальної роботи розділіть учнів на пари. Хай презентують свої проєкти один одному. Після цього учні мають презентувати перед класом роботу партнера. Не всі, лише ті, хто знайшов роботу напарника цікавою чи зразковою.

11. Вимушені дебати
Побудуйте пари таким чином, щоб їх учасники були протилежної думки з якогось питання. Запропонуйте подебатувати, але відстоювати не свою позицію, а протилежну. Це спонукає студентів дистанціюватися від власних переконань і вчить їх більш широко мислити і розглядати питання під різними кутами зору.

12. Оптиміст/песиміст
У парах учні мають обговорити якусь тему, обравши роль песиміста чи оптиміста. Емоційна складова і «проживання» теми під час дебатів дозволить їм краще зрозуміти себе і розкритись як особистість. Потім можна занотувати песимістичні й оптимістичні пропозиції й показати, що не все в житті так однозначно, як може здаватися.

13. Експертна оцінка
Запропонуйте учням написати есе на певну тему. Хай обміняються з тим, хто в парі, чи з сусідом по парті. Партнер має зазначити сильні й слабкі сторони есе і запропонувати покращення. Студенти можуть багато чому навчитися один в одного. 

Діяльність в групах

14. Ротація. Розділіть клас на декілька груп. Сформуйте куточки для роботи в групах. У кожному такому кутку розмістіть дошку чи покладіть ватман. На кожній дошці чи ватмані має бути одне питання. Після того, як кожна група напише відповідь, її учасники переходять до наступної дошки. Тут вони пишуть свою відповідь нижче відповіді попередньої групи. І так поки всі групи не опрацюють всі питання. Так учні вчаться всебічно розглядати якесь питання і працювати в команді. 

15. Переможець
Розділіть клас на 4 групи й нехай вони обговорять якусь проблему. Далі одна група має поділитися висновками з іншою. разом обидві групи мають обрати найкращий зі своїх варіантів і представити його перед класом. Так само мають зробити дві інші групи. Потім клас має обрати групу, чия відповідь серед чотирьох була найкращою.

16. Фільм
У групах студенти мають обговорити приклади фільмів, в яких було використано поняття чи подію, обговорену на уроці. Запитайте, як, на їх погляд, вдалося режисерові підкреслити ту чи іншу проблему, і чому він так зробив, як ще можна було б підняти зазначену тему. Можливо, є сенс попросити учнів подивитися фільми заздалегідь або переглянути певні сцени в класі. Подумайте про фільми, що показують історичні чи географічні факти, біографії відомих людей тощо.

Інтерактивна ігрова діяльність

17. Кросворд. Цю активність доцільніше використовувати для повторення матеріалу. Можна запропонувати учням для вирішення складений вчителем кросворд. Або запропонувати створити свій. Потім учні мають обмінятися кросвордами і вирішити їх. 

18. Mind Maps або інтелектуальна карта
Вчитель пропонує розпочати нову тему і малює на дошці чи фліп-чарті схему із асоціацій, які виникають в учнів. Таким же чином можна систематизувати пройдений матеріал. Також можна розділити учнів на групи і попросити створити свої інтелект-карти й потім порівняти. Така активність навчить дітей системно мислити і упорядковувати вивчений матеріал. 

19. Хто/що я?
Охочим ви фіксуєте на лобі чи на спині папірець з терміном з вивченої теми. Він має поставити питання, на які б інші могли відповідати так чи ні. 

20. Бінго
Бінго – це весела гра, яку можна використовувати для різного роду активностей: мовні вправи, вступні ігри, математичні вправи тощо. Роздайте дітям картки, на яких, наприклад, будуть 12 англійських слів, вчитель називає слова українською, діти викреслюють відповідні. Хто все першим викреслить, той промовляє Бінго! і стає переможцем в цій грі. Варіацій  використання цієї гри безліч. 

Як ви розумієте, інтерактивних активностей може бути набагато більше, тут зібрані лише декілька ідей, як перетворити навчання на гру і зацікавити учнів своїм предметом, тому що на ваших уроках тепер буде не тільки пізнавально, а ще й весело і зовсім не нудно. 

ПРОГРАМА “НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА” У ПОСТУПІ ДО ЦІННОСТЕЙ

Нормативні документи, що регламентують правила ведення журналів у 5-х класах НУШ:

  • Закон України «Про повну загальну середню освіту» (стаття 17);
  • Порядок переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 14.07.2015 № 762 (у редакції наказів Міністерства освіти і науки України від 08.05.2019 № 621, від 01.03.2021 № 268);
  • Методичні рекомендації щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5–6-х класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 01.04.2022 № 289;
  • Інструкція з ведення класного журналу 5–11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 03.06.2008 № 496;
  • Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів/інтегрованих курсів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році (лист МОН від 19.08.2022 № 1/9530–22).
  • Які загальні правила виставлення тематичної оцінки?

    • Тематичні оцінки виставляють у колонку без дати з написом «Тема».
    • Тематична оцінка коригуванню не підлягає, тому в журналі не потрібно виводити окрему колонку «Скоригована» після тематичної оцінки.
    • Тематичну оцінку виводять на основі поточних оцінок.
    • Проведення діагностичної (контрольної) роботи для виставлення тематичної оцінки — на розсуд учителя залежно від тижневого навантаження.
    • Під час виставлення поточних оцінок учитель має усвідомлювати, які саме результати навчання було оцінено на певному уроці, за підсумками виконання певного виду навчальної діяльності чи певного завдання з підручника.
    • Тематична оцінка має відповідати певній групі або кільком групам результатів навчання. Наприклад, під час оцінювання теми 1 відбувається оцінювання результатів навчання з групи 1 та групи 2.
    • Результати перевірки робочих зошитів у тематичній оцінці не враховують.

    Які загальні правила виставлення семестрової оцінки?

    • Оцінку за семестр ставлять на основі тематичних оцінок та контролю груп загальних результатів.
    • Перед семестровою оцінкою в колонках без дати виставляють оцінки за кожну групу загальних результатів навчання.
    • Механізм обчислення семестрової оцінки на основі тематичних оцінок та оцінок за групи результатів навчання заклад освіти визначає самостійно й описує в освітній програмі. Це може бути як просте середнє арифметичне, так і складніший варіант з урахуванням ваги кожної групи результатів.
    • Перед виставленням семестрової оцінки може бути проведений комплексний контроль результатів навчання, на основі якого виставляють оцінки за групи результатів навчання. Під час складання такого комплексного контролю вчитель має подбати, щоб запропоновані завдання давали змогу оцінити відповідні групи результатів.
    • Семестрова оцінка на бажання учнів може бути скоригована. Незалежно від того, чи були охочі скоригувати семестрову оцінку, у журналі після семестрової оцінки відводять окрему колонку без дати з написом «Скоригована».

    Які загальні правила виставлення річної оцінки?

    • Річне оцінювання здійснюють на підставі загальних оцінок результатів навчання за І і ІІ семестри.
    • Окрему річну контрольну роботу для цього зазвичай не проводять.
    • Оцінки за групи результатів у графі «Річна» не виставляють.
    • Річна оцінка за потреби підлягає коригуванню.
    • За умови використання власної шкали оцінювання для виставлення річної її переводять у 12 бальну систему.
    • У випадку неатестації з певного предмета чи інтегрованого курсу в колонці «Річна» роблять запис н/а (не атестований/не атестована).

    Які особливості виставлення оцінок в різних освітніх галузях?

    Мовно-літературна освітня галузь

    • Відповідно до освітньої програми закладу в журналі відводять сторінки для обраних предметів та/або інтегрованих курсів: Українська мова, Українська література, Зарубіжна література, Інтегрований курс літератур, Інтегрований мовно-літературний курс.
    • Для кожного предмета та/або інтегрованого курсу відводять ту кількість сторінок, яка дасть змогу охопити обране закладом навчальне навантаження.
    • Для інтегрованих курсів відводять сторінки з назвами відповідних курсів БЕЗ ПОДІЛУ на окремі складники цих курсів.
    • Наприкінці вивчення кожної теми доцільно проводити тематичну роботу для оцінювання очікуваних результатів навчання та базових знань учнів у межах цієї теми. Оцінку за таку роботу виставляють у колонку з відповідною датою, коли її було проведено. На підставі цієї оцінки та з урахуванням поточних оцінок учнів у межах теми виставляють оцінку за тему в колонці без дати.
    • Тематична робота має орієнтуватися на оцінювання результатів навчання з певних груп, тобто вчитель, пропонуючи для тематичної роботи певні завдання чи вид роботи, має орієнтуватися, які саме результати навчання він оцінює.
    • Такі види робіт, як диктанти, аудіювання, читання мовчки та вголос, усні й письмові перекази та твори, діалогування, учитель проводить, зважаючи на методичну доцільність. Утім використовувати їх як контроль результатів навчання недоцільно, оскільки, скажімо, диктант дає змогу оцінити лише один чи два результати навчання за Державним стандартом.
    • За підсумками семестру доцільно провести комплексну діагностичну роботу, яка дасть змогу оцінити всі 4 групи загальних результатів навчання: усна взаємодія, письмова взаємодія, робота з текстом, дослідження мовлення.

Новий цикл Мистецька освітня галузь
  • Оцінювання результатів навчання в мистецькій освітній галузі визначено за критеріями: пізнання та аналіз, інтерпретація творів мистецтва; практична мистецька діяльність; емоційне ставлення до мистецтва, показники яких узгоджено з результатами навчання Державного стандарту базової середньої освіти.
  • Результати підсумкового оцінювання кожного учня мають бути інтегровані з урахуванням усіх видів діяльності на уроках з усіх видів мистецтва — пізнання та аналіз-інтерпретація творів мистецтва, практична діяльність у галузі мистецтва, виявлення естетичного ставлення (емоційного, оцінного, критичного), види комунікації через мистецтво.
  • У разі викладання інтегрованого курсу «Мистецтво» двома вчителями і відмінності рівнів очікуваних результатів навчання зі складових інтегрованого курсу, під час підсумкового оцінювання обидва вчителі враховують динаміку особистих навчальних досягнень учня з різних видів мистецтва та узгоджено встановлюють підсумковий рівень досягнень очікуваних результатів навчання на користь дитини.
  • Загальну підсумкову оцінку з інтегрованого курсу, узгоджену між двома педагогами, виставляють на кожній із двох відповідних сторінок журналу.

курсів для різних предметів "Сторітелінг у навчанні" на платформі УМІТИ
У курсі - ідеї для створення історій з вашого предмету, шаблони для побудови різнотипних історій як учителем, так і учнями. Перегляд матеріалів безкоштовний.
Щоб переглянути матеріали, на сторінці курсу зі свого предмету натисніть кнопку "Отримати доступ безкоштовно":

Добірка розробок із Бібліотеки «На Урок»

Реформування освіти надало вчителям академічну свободу викладання, можливість самостійно обирати форми, методи і засоби навчання,  проєктувати та коригувати освітній процес. Аби допомогти вчителям підготуватися до викладання у 5- х класах НУШ, ми підготували добірку корисних матеріалів із нашої Бібліотеки, присвячених календарно-тематичному плануванню за новими модельними програмами.

Освітня галузь: Мовно-літературна

Навчальний предмет/інтегрований курс: Українська мова

Модельна навчальна програма: «Українська мова. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Заболотний О.В., Заболотний В.В., Лавринчук В.П., Плівачук К.В., Попова Т.Д.) 

Клас: 5 клас

Посилання на розробку в Бібліотеці: 


Навчальний предмет/інтегрований курс: Українська література

1. Модельна навчальна програма: «Українська література. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Архипова В.П., Січкар С.І., Шило С.Б.)

Клас: 5 клас

Посилання на розробку в Бібліотеці: 

2. Модельна навчальна програма: «Українська література. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Яценко Т.О., Качак Т.Б., Кизилова В.В., Пахаренко В.І., Дячок С.О., Овдійчук Л.М., Слижук О.А., Макаренко В.М., Тригуб І.А.)

Клас: 5 клас

Посилання на розробку в Бібліотеці: НУШ-2022.5 клас. Українська література.


Навчальний предмет/інтегрований курс: Зарубіжна література

Модельна навчальна програма: «Зарубіжна література. 5–6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори Ніколенко О.М., Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Мацевко-Бекерська Л.В., Юлдашева Л.П., Рудніцька Н.П., Туряниця В. Г., Тіхоненко С.О., Вітко М.І., Джангобекова Т.А.)

Клас: 5 клас

Посилання на розробку в Бібліотеці: 

Освітня галузь: Мистецька

Навчальний предмет/інтегрований курс: Мистецтво 

Модельна навчальна програма: «Мистецтво. 5-6 класи» (інтегрований курс) для закладів загальної середньої освіти (автори: Масол Л. М., Просіна О. В.)

Підручник: «Мистецтво» підручник інтегрованого курсу для 5 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Гайдамака О. В., Лємешева Н. А.)

Клас: 5 клас

Посилання на розробку в Бібліотеці: 

Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ

№ 289 від 01 квітня 2022 року

Про затвердження методичних
рекомендацій щодо оцінювання
навчальних досягнень учнів 5-6 класів,
які здобувають освіту відповідно до нового
Державного стандарту базової середньої освіти

Відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту», Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 898, та з метою організації оцінювання результатів навчання учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити методичні рекомендації щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти, що додаються.

2. Органам управління у сфері освіти обласних, Київської міської державних адміністрацій довести цей наказ до відома керівників закладів загальної середньої освіти.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Рогову В.

Міністр     Сергій Шкарлет

Завантажити: Рекомендації щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти
Поговоримо про види оцінювання та документ про навчальний поступ школярів

Згідно з нормативними документами заклади загальної середньої освіти мають право на свободу вибору форм, змісту та способів оцінювання результатів навчання учнів. Як встановлювати рівень опанування навчального матеріалу, визначати сформованість ключових компетентностей та наскрізних умінь учнів 5-6 класів НУШ? Розглянемо наказ Міністерства освіти і науки України від 01.04.2022 № 289, яким надано рекомендації щодо організації цього вкрай важливого складника освітнього процесу.

За рішенням педагогічної ради закладу освіти оцінювання може здійснюватися за системою, визначеною законодавством, або за власною шкалою. В останньому випадку для заповнення Свідоцтва досягнень школа має визначити правила переведення загальної оцінки результатів навчання семестрового та річного оцінювання до системи, визначеної законодавством (12-бальна шкала). 

Основні види оцінювання результатів навчання учнів 5-6 класів

Оцінювання має бути зорієнтованим на очікувані групи результатів навчання учнів відповідної освітньої галузі Держстандарту. Критерії оцінювання мають відповідати навчальній програмі з певного предмета або курсу та бути конкретизовані в освітній програмі закладу освіти. 

Складниками системи оцінювання навчальних досягнень школярів 5-6 класів НУШ є:

Формувальне (поточне формувальне) оцінювання

Цей вид оцінювання, окрім рівневого або бального, може здійснюватися у формі самооцінювання, взаємооцінювання учнів, оцінювання з використанням окремих інструментів (карток, шкал, щоденника спостереження вчителя, портфоліо результатів навчальної діяльності учнів тощо). 

Поточне оцінювання

Метою цього виду контролю є встановлення рівня опанування навчального матеріалу та коригування застосовуваних технологій навчання. Оцінювання має бути спрямоване на закріплення вивченого матеріалу й повторення пройденого, проводитись у формі індивідуальної та фронтальної роботи класу й мати мотиваційно-стимулюючий характер.

Підсумкове оцінювання

Воно складається з таких видів оцінювання:

  • Тематичне оцінювання. Залежно від специфіки навчального предмета воно здійснюється на основі поточного оцінювання з урахуванням проведених діагностичних (контрольних) робіт або без них. Під час виставлення тематичного балу результати перевірки робочих зошитів не враховуються. 
  • Семестрове оцінювання. Його мета – перевірка рівня засвоєння навчального матеріалу та підтвердження результатів поточних оцінок, отриманих упродовж відповідного навчального періоду. Оцінка за семестр ставиться за результатами тематичного оцінювання та контролю груп загальних результатів, визначених Держстандартом, та відображається у класному журналі та Свідоцтві досягнень. Залежно від специфіки навчального предмета семестровий контроль може бути комплексним і проводитись у формі тестування тощо. Завдання для його проведення розробляються вчителем з урахуванням рівня навченості учнів та охоплюють найбільш актуальні розділи й теми навчальної програми. Педагог має право змістити акценти на результати опанування більш важливих тем, але у цьому випадку слід попередити про це учнів на початку семестру. 
  • Річне оцінювання. Здійснюється на підставі загальної оцінки результатів навчання за І та ІІ семестри, окремі види контрольних робіт, як правило, не проводяться. 
    Підсумкове оцінювання результатів навчання заповнюють у класному журналі в окремих колонках без зазначення дати. Якщо рівень результатів навчання школяра неможливо визначити, у класному журналі та Свідоцтві досягнень робиться запис «не атестований(а) (н/а)». 

Також за рішенням педагогічної ради заклад освіти має право:

  • визначити адаптаційний період, упродовж якого поточне та тематичне оцінювання не здійснюється;
  • відмовитись від оцінювання навчальних досягнень учнів з предметів освітніх галузей «Мистецтво», «Соціальна та здоров’язбережувальна», «Фізична культура» або визначити власну рівневу шкалу. Такий підхід дозволить позитивно оцінювати тих учнів, які не мають яскраво виражених художніх чи фізичних здібностей, але сумлінно ставляться до навчання, проявляють активність та ініціативність. 

Заповнення Свідоцтва досягнень навчальних досягнень учнів

Цей документ відображає результати навчальних досягнень школярів із переліку предметів та інтегрованих курсів, визначених освітньою програмою закладу освіти. 

На лицьовому боці Свідоцтва вказується назва закладу освіти, клас навчання, прізвище та ім'я школяра, рік навчання та таблиця, яка складається з двох стовпців:

1. «Характеристика навчальної діяльності». Ця графа відображає перелік наскрізних умінь школярів, визначених Держстандартом, зокрема: 

  • вияв інтересу до навчання;
  • розуміння прочитаного;
  • вміння висловлювати власну думку;
  • критично та системно мислити;
  • логічно обґрунтовувати власну позицію;
  • діяти творчо; 
  • вияв ініціативи у процесі навчання;
  • конструктивне керування емоціями;
  • оцінювати ризики;
  • приймати рішення;
  • розв’язувати проблеми; 
  • співпрацювати з іншими.

2. «Стан сформованості». Заповнення цієї графи здійснюється по завершенню кожного навчального року або в разі зміни здобувачем освіти закладу освіти шляхом виставлення позначки «сформовано/формується» навпроти кожного зазначеного вміння.  Вона заповнюється класним керівником за результатами спостережень, проведених спільно з іншими вчителями-предметниками упродовж року за планом, визначеним закладом освіти. 

На зворотному боці Свідоцтва заповнюється таблиця «Характеристика результатів навчання» з декільками стовпцями:

У стовпцях зазначається:

1. Навчальні предмети, визначені затвердженою освітньою програмою закладу.

2. Результат навчання за кожним навчальним предметом. Рекомендується оцінювати сформованість таких умінь та навичок школярів із навчальних предметів:

Українська мова, українська література, зарубіжна література, інтегрований курс літератур (української та зарубіжної), інтегрований мовно-літературний курс, іноземна мова, друга іноземна мова:

  • сприймання усної інформації на слух/ аудіювання;
  • усна взаємодія та висловлювання/ говоріння;
  • сприймання письмових текстів/ читання;
  • Письмово взаємодіє та висловлюється/письмо.

Математика:

  • опрацювання проблемних ситуацій та створення математичних моделей;
  • розв'язання математичних задач;
  • критична оцінка результатів розв’язання проблемних ситуацій.

Пізнаємо природу / Довкілля / Природничі науки:

  • проведення досліджень природи;
  • опрацювання та використання інформації;
  • усвідомлення закономірностей природи.

Технології:

  • проєктування та виготовлення виробів; 
  • застосування технологій декоративно-ужиткового мистецтва;
  • виявлення самозарадності у побуті / освітньому процесі.

Інформатика:

  • робота з інформацією, даними, моделями;
  • створення інформаційних продуктів; 
  • робота в цифровому середовищі; 
  • безпечне та відповідальне використання інформаційних технологій.

Здоров’я, безпека та добробут (інтегрований курс):

  • піклування про здоров’я; 
  • прийняття рішень для безпеки;
  • виявлення підприємливості та етична поведінка.

Етика / Курси морального спрямування:

  • етичне поводження; 
  • критичне мислення; 
  • позитивне ставлення до себе та оточуючих.

Вступ до історії України та громадянської освіти:

  • орієнтація в історичному часі й просторі; 
  • робота з інформацією історичного змісту; 
  • виявлення поваги до гідності людини та соціальна активність.

Інтегрований курс «Мистецтво»/ курси за вибором художнього спрямування:

  • пізнання різних видів мистецтва;
  • робота з текстом; 
  • участь у творчій діяльності.

Фізична культура:

  • розвиток особистісних якостей у процесі фізичного виховання;
  • володіння технікою фізичних вправ;
  • здійснення фізкультурно-оздоровчої діяльності.

У разі виставлення загальної підсумкової оцінки за кожною групою результатів, слід використовувати окремий рядок.

3. Рівень досягнення результатів навчання за навчальний період (І семестр, ІІ семестр, Рік). Ця графа заповнюється з  урахуванням оцінок, зафіксованих у класних журналах, шляхом виставлення відповідних балів або  перших літер, що відповідають назві рівня досягнень:

«В» – високий (10-12 балів). Бальна шкала оцінювання відповідає таким орієнтовним критеріям оцінювання результатів навчання учнів:

  • 12 балів – наявність та усвідомлене використання системних і міцних знань у стандартних та нестандартних ситуаціях; самостійний аналіз, оцінка, узагальнення опанованого матеріалу та  користування джерелами інформації, прийняття обґрунтованих рішень;
  • 11 балів – наявність та аргументоване використання гнучких знань у різних ситуаціях, пошук та аналіз інформації, постановка та розв'язування проблем; 
  • 10 балів – наявність та використання повних і глибоких знань у практичній діяльності, формулювання висновків та узагальнень. 

«Д» – достатній (7-9 балів).  Бальна шкала оцінювання відповідає таким орієнтовним критеріям оцінювання результатів навчання учнів:

  • 9 балів – добре володіння вивченим матеріалом, застосування знань у стандартних ситуаціях, аналіз і систематизація інформації, використання загальновідомих доказів із самостійною і правильною аргументацією;
  • 8 балів – наявність достатніх знань, застосування вивченого матеріалу у стандартних ситуаціях, намагання аналізувати та встановлювати найсуттєвіші зв'язки та залежність між явищами та фактами, формулювання висновків, надання логічних відповідей, які мають неточності; 
  • 7 балів – правильне відтворення навчального матеріалу, знання основоположних теорій і фактів, наведення окремих власних прикладів на підтвердження певних думок, частковий контроль власних навчальних дій.

«С» – середній (відповідає 4-6 балам).  Бальна шкала оцінювання відповідає таким орієнтовним критеріям оцінювання результатів навчання учнів:

  • 6 балів – виявлення знань й розумінь основних положень навчального матеріалу, надання правильних, але недостатньо осмислених відповідей, застосування знань при виконанні завдань за зразком.
  • 5 балів – відтворення основного навчального матеріалу, визначення понять чи формулювання правил із помилками та неточностями;
  • 4 бали – відтворення основного навчального матеріалу за допомогою вчителя, повторення за зразком певної операції чи дії.

«Н» – низький (відповідає 1-3 балам).  Бальна шкала оцінювання відповідає таким орієнтовним критеріям оцінювання результатів навчання учнів:

  • 3 бали – відтворення частини навчального матеріалу, виконання елементарних завдань за допомогою вчителя; 
  • 2 бали – відтворення незначної частини навчального матеріалу, наявність нечітких уявлень про об'єкт вивчення; 
  • 1 бал – розрізнення об'єктів вивчення.

При оцінюванні рівня сформованості предметних компетентностей учнів з особливими освітніми потребами вилучають ті складові (знання, вміння, види діяльності та інше), опанування якими є утрудненим або неможливим для учня з огляду на труднощі функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я.

Тут зібрано матеріали з офіційних джерел, із якими будемо працювати з нового навчального року✔️

Державний стандарт базової середньої освіти

Різниця між освітніми програмами

Модельні навчальні програми для 5-9 класів НУШ (запроваджуються з 2022/2023 навчального року)

Навчальні програми для 6-9 класів

Навчальні програми для 10-11 класів

ІМЗО про матеріали для НУШ

Підручники для 5 класу НУШ (перегляд / завантаження)


ПРО ДИСТАНЦІЙНЕ І ЗМІШАНЕ НАВЧАННя

ЯК ЗАПРОВАДИТИ ЗМІШАНЕ НАВЧАННЯ У ШКОЛІ: 10 НАЙВАЖЛИВІШИХ СКЛАДОВИХ


📌
 12 СТРАТЕГІЙ, ЯК МОТИВУВАТИ ДИТИНУ ДО НАВЧАННЯ

🔷 Прищеплюйте любов до читання.
Читання не тільки сприяє розвитку словникового запасу, воно допомагає мозку дитини навчитися обробляти концепції та спілкуватися. А навички, отримані під час читання, покращують не тільки мовлення, а загалом позитивно впливають на здатність навчатися з усіх предметів, зокрема з математики і з природничих наук.

🔷 Менше контролю, більше свободи у навчальних виборах.
Коли мова заходить про освіту, деякі діти відчувають лише контроль, контроль і контроль. Коли дитина відчуває себе під контролем або втрачає контроль над навчанням, вона часто відмовляється від навчання. Важливо бути для дитини провідником у процесі навчання, але не менш важливо дозволити дітям контролювати власний досвід навчання. Будь то вдома чи в класі, надайте дітям можливість безпосередньо впливати на їхній вибір у навчанні. Хороший спосіб зробити це – надати дітям варіанти. Наприклад, призначаючи письмовий проєкт, дозвольте дітям вибрати тему для написання.

🔷 Заохочуйте відкрите та щире спілкування.
Заохочуйте свою дитину чи учня висловлювати свою думку про те, що відбувається з його навчанням. Створіть відкриту атмосферу, де йому буде комфортно висловлювати свої симпатії, антипатії чи занепокоєння. Коли вона ділиться своєю думкою, підтримуйте її почуття, навіть якщо не згодні.

🔷 Орієнтуйтеся на інтереси дитини.
Коли навчання залучає дітей до цікавих сфер і предметів, навчання стає цікавим, і діти залучаються до навчання. Якщо ви справді хочете допомогти своїй дитині стати гарним учнем, заохочуйте її досліджувати теми та предмети, які її захоплюють. Якщо він любить динозаврів, допоможіть йому знайти захоплюючі та цікаві книжки та історії про динозаврів. Потім запропонуйте йому визначити його п’ять улюблених динозаврів і пояснити, чому він вибрав кожного з них.

🔷 Заохочуйте різні стилі навчання.
Кожна дитина має навчальні стилі, які найкраще підходять до її способу навчання. Хтось інформацію краще сприймає на слух, комусь треба побачити, комусь доторкнутися, а комусь краще заходить мікс з навчальних стилів.

🔷 Діліться своїм ентузіазмом щодо навчання.
Ентузіазм зникає, особливо коли справа доходить до вивчення нового. Будь то історія, наука, читання, письмо чи навіть математика, допоможіть дитині зрозуміти, що навчання — це подорож до відкриттів, що захоплюють.

🔷 Застосовуйте гейміфікацію.
Ігрові технології навчання не є новою концепцією. Використання ігор як освітнього інструменту не лише надає можливості для глибшого навчання та розвитку софт-скілів, воно допомагає мотивувати дітей вчитися.

🔷 Зосередьтеся на тому, що дина вивчає, а не на її продуктивності.
Замість того, щоб запитувати дитину, як вона склала контрольну з математики, щойно вона повернеться додому зі школи, нехай навчить вас того, чого сама навчилася з математики. Зосередьтеся на тому, чого навчається ваша дитина, а не на результатах навчання.

🔷 Підтримуйте дитину в організації свого навчання.
Допомога вашій дитині впорядкувати документи, підручники та завдання значно допоможе їй відчути мотивацію до навчання. Дезорганізація типова для дітей молодшого шкільного віку, але вона також може призвести до відчуття перевантаженості.

🔷 Визнавайте та відзначайте досягнення.
Якими б маленькими вони не були, важливо визнавати та відзначати досягнення вашої дитини. Це особливо важливо для дітей молодшого шкільного віку, яким потрібне постійне позитивне підкріплення, щоб підтримувати їх мотивацію до навчання.

🔷 Зосередьтеся на сильних сторонах.
Зосередитися на сильних сторонах може бути важко, коли у вашої дитини так багато труднощів у навчанні. Попри цей факт, зосередження на сильних сторонах вашої дитини є життєво важливим для здорового емоційного та академічного розвитку та прогресу.

🔷 Зробіть кожен день днем навчання.
Перетворювати кожен день на навчальний може здатися занадто складною справою, але насправді це не так, якщо підійти до цього правильно. По можливості заохочуйте дитину досліджувати навколишній світ, ставити запитання та встановлювати зв’язки. Підтримуйте в ній критичне мислення, обговорюючи різні суспільні проблеми, новини та її переживання. Такий підхід допоможе вашій дитині розвинути в собі внутрішню мотивацію вчитися в класі, вдома чи де б вона не була.

Джерело: Освіта нова

23.06.2022

15 цифрових інструментів для формативного оцінювання учнів

се частіше викладачі використовують формативне (формувальне, формуюче) оцінювання, оскільки цей підхід дозволяє оцінити не результат, а процес навчання і зробити перехід до компетентісного навчання. Інструменти формативного оцінювання варто застосовувати зокрема наприкінці уроку, аби вчитель зрозумів, як діти засвоїли матеріал і в кого які прогалини. Далі детальніше про цифрові іструменти формативного оцінювання.

1. Loop

Відмінність цього додатку від інших полягає в тому, що його мета – не просто перевірити, а супрводжувати навчальний процес. Наприкінці уроку вчитель може запропонувати зробити завдання в цій програмі і швидко відреагувати на відповіді окремих учнів.

2. Google Форми

Через цей інструмент вчитель може створити різного типу завдання навіть із додаванням зображень та відео з YouTube і подивитись відповіді в загальній електронній таблиці.

3. Socrative

Онлайн-сервіс для створення і проведення тестувань в навчальних закладах на заняттях. Реєстрація для учнів не потрібна, достатньо ввести код, наданий викладачем. За допомогою опитування в режимі реального часу викладачі та студенти можуть візуалізувати дані для прийняття рішень щодо майбутнього навчання.

4. Mentimeter 

Інструмент має безліч можливостей для створення інтерактивного контенту. Підходить до використанння як на уроках, так і на семінарах, мастер-класах та воркшопах.

Читай також 6 креативних ідей для самооцінювання на уроці

5. Plicker

Зручний застосунок для швидкої оцінки знань учнів прямо на уроці. Телефон потрібен лише вчителю. Для учнів вчитель робить роздруківки, які потім сканує і виводить результати.

6. Flipgrid

За допомогою цього додатку ви можете оцінити учнів  за допомогою відео, попросивши їх створити короткі резюме формату 3-2-1  – 3 речі, які я пам’ятаю, 2 питання, які я маю, і одна річ, яка мені здалася цікавою тощо. Flipgrid – це простий спосіб створювати та ділитися відео.

7. IXL

Адаптивна навчальна платформа для вчителів, які створюють навчальні ігри для своїх учнів. Найбільше підходить для англійської та математики.

8. Kahoot

Ігрова платформа дозволяє створювати, відтворювати та ділитися навчальними іграми за лічені хвилини. Для входу учням непотрібна реєстрація, лише код.

9. Google Class

За допомогою цього інструменту викладачі можуть швидко створювати й упорядковувати завдання, надавати результати перевірок і легко спілкуватися зі своїми студентами. Викладачі можуть створювати й збирати завдання в режимі онлайн, переглядати, хто вже виконав завдання, а хто – ні, а також надавати результати перевірок у реальному часі кожному учню.

Читай також Додатки і платформи для змішаного та дистанційного навчання

10. VoiceThread

VoiceThread дозволяє викладачам та студентам обговорювати документи, презентації, зображення, аудіофайли та відео, використовуючи численні методи. Студенти можуть додавати аудіо-, текстові чи відеовідповіді для медіацентричного оцінювання.

11. Padlet

Онлайн-дошка, яку можна використовувати для надання учням більшої автономії і самостійності, наприклад, у справі перевірки домашнього завдання. На дошці учні можуть публікувати примітки, посилання, відео тощо. 

12. Dotstorming

Простір для групового мозкового штурму та прийняття рішень у реальному часі. На початку створюєте дошку, запрошуєте учасників, додаєте ідеї і голосуєте.

13. EdPuzzle

Безкоштовний сервіс для створення відеофрагментів з текстовими примітками до них, питаннями чи завданнями. Можна брати відо з таких джерел, як YouTube, Vimeo, KhanAcademy, TED-Ed, LearnZillio та інших. На основі одного відео можна створити інтерактивну вікторину з відкритими запитаннями чи кількома відповідями на вибір.   

Читай також 12 інтерактивних онлайн-дошок для дистанційного навчання та спільної роботи

14. GoFormative

Інструмент підходить для перевірки знань та їх актуалізації. Надає вчителю можливість створювати опитування і перевіряти знання в режимі реального часу. 

15. Pear Deck

Слугує для створення інтерактивних презентацій, слайди яких містять зображення, текст і відеоконтент. Цей інструмент дозволяє вчителю під час активної сесії взаємодіяти з аудиторією, створюючи завдання по ходу демонстрації презентації. До роботи з презентацією учасники приєднуються через акаунти Google.

Читайте також 20 інтерактивних методів викладання

n. Підняті руки

Хоч це і не цифровий інструмент, все ж (не) підняті руки чи Лайк/Діслайк рукою – швидкий інструмент «вимірювання» настрою класу. Так наприклад, лайк рукою від тих, хто все зрозумів, лайк вбік від тих, хто зрозумів, але не все, і діслайк від тих, хто нічого не зрозумів, швидко дають вчителю розуміння, як учні засвоїли матеріал. 


10.06.2022

 Методичні рекомендації щодо особливостей організації освітнього процесу 5 класах НУШ

Категорія: Нова українська школа

03.06.2022Школи завершили вибір підручників для 5 класу НУШ
  В Україні завершився конкурсний відбір підручників для 5 класу Нової української школи.
   Оголошення результатів відбору відбудеться 03 червня 2022 року об 11.00.
   У зв’язку з воєнним станом захід відбудеться в онлайн-форматі.
   Пряма трансляція здійснюватиметься на Youtube-каналі Інституту модернізації змісту освіти за посиланням.

mathforbrain 2 год 
Електронний табель 
  1. Завантажте файл собі на комп'ютер.
  2. Заповніть список учнів.
  3. Виберіть зі списку потрібні предмети (або у листі Предмети додайте свої) та заповніть їх оцінками як у журналі.
  4. У листі предмети змініть клас на свій.
  5. Готово. Ви отримали автоматично сформовані табелі на листах від 1 до 40.
  6. Надішліть табель на viber, gmail, тощо.
P.S. Сподобалось. Можете пригостити кавою 🙂
Слава Україні!!!
При підготовці Методичних рекомендацій використано нормативно-правові документи та роз’яснення МОН України, узагальнені матеріали на ресурсах https://nus.org.ua/search/all та https://erudyt.net/novini/novini-shkilnoi-osviti/zavershennia-2021-2022-navchalnoho-roku-alhorytmy-i-rekomendatsii.html#more-16992, інші матеріали, які знаходяться у відкритому доступі.

 

Технічне забезпечення дистанційного навчання. 

Створення комунікативного простору для організації дистанційного навчання

 При організації дистанційного навчання, а саме вибору сервісів для навчання, підбору засобів комунікації, заклад освіти має орієнтуватись на технічні можливості: не тільки власні, але й можливості учнів та вчителів.

     Важливо створити таку комунікаційну структуру, яка була б гнучкою (ко­жен педагог має власний простір для демонстрації необхідних навчальних матеріалів, забезпечення взаємодії з учнями) і легкодоступною (учням не потрібно реєструватись у різнопланових системах, доступ відбувається з єдиного ресурсу чи порталу).

     У дистанційному навчанні найважливішими є оперативне інформування та безпосередньо сам процес навчання.

     Налагодження первинної комунікації між учнями, батьками та вчителями, оперативне інформування щодо динамічних змін, оголошення від адміністрації закладу освіти найоптимальніше здійснювати засобами служби миттєвих повідомлень, соціальні мережі. Для таких цілей можливе також використання сайту закладу освіти (повідомлення можуть бути публічними, а також повідомлення, для яких доступ є обмеженим, лише для учнів та батьків).

     Взаємодія та комунікація між учнем/учнями і педагогом є головним елементом кожного заняття. З метою вирішення організаційних питань можна використовувати:

  1. соціальні мережі (Вайбер, Телеграм та інші);
  2. дошки оголошень (PadletLinoitClassroomScreen);
  3. платформи (Classroom, Moodle, Gnomio).

     При комунікації обов’язковим є забезпечення зворотного зв’язку між учасниками освітнього процесу.

     Режими навчанняДистанційне навчання може здійснюватись у двох режимах: синхронному  коли всі учасники освітнього процесу співпрацюють у режимі реального часу, таких як чат, аудіо-, відеоконференції, соціальні мережі та асинхронному – учасники працюють у власному темпі та в зручний для себе час, застосовуючи при цьому електронну пошту, форум, соціальні мережі, віртуальні дошки, платформи для навчання.

     Переваги синхронного режиму в тому, що учасників можна залучати миттєво або у визначений час та оперативно отримувати зворотний зв’язок.

     Перевагами асинхронного навчання є незалежність та гнучкість. Учень може працювати у власному темпі, що складно реалізувати при синхронному навчанні. Зазначимо, що у виборі режиму навчання зазвичай оптимальним є змішаний підхід, який може допомогти вчителю об’єднати переваги синхронного та асинхронного режимів. У результаті, з одного боку, учні тримаються більш-менш звичного для них розкладу, а з іншого – вони не перевантажені онлайн-присутністю.

     Якщо у класі є діти, в яких немає доступу до мережі Інтернет, то основне навчання для таких учнів відбувається за підручником. Завдання передаються телефоном чи іншими доступними засобами спілкування. Важливо, щоб завдання були максимально деталізовані, містили не лише перелік, а й роз’яснення порядку опрацювання тем і виконання завдань. Учителям варто передбачити для таких дітей індивідуальні консультації і враховувати, що такій дитині після повернення до очного навчання знадобиться додаткова підтримка.

     Основні форми комунікації

     Електронна пошта – спосіб обміну повідомленнями між людьми і використовується для організації спілкування вчителя та учня, а також учнів між собою. Повідомлення можуть бути в різних формах: тексти, графіка, звуки, відео.

     Форум – найпоширеніша форма спілкування. Форум присвячується будь-якій проблемі або темі. Модератор форуму (мережевий викладач) реалізує дискусію чи обговорення, стимулюючи питаннями, повідомленнями, новою цікавою інформацією. Програмне забезпечення форумів дозволяє приєднувати файли різного формату.

     Особливості використання. Відкрити декілька окремих форумів для роботи окремих груп з метою спілкування під час вирішення поставленого для даної групи завдання. Потім форуми можна об’єднати між собою, а згодом, винести обговорення загальної проблеми проєкту усіма учасниками освітнього процесу у формат вебконференції.

     Блог – одна з форм спілкування, яка нагадує форум, де право на публікацію належить одній особі або групі людей.

     Особливості використання. Учень / група учнів виконав/ли дане завдання (твір, есе) і розмістив/ли його на власному сайті/блозі. Потім автор блогу дає можливість іншим учням прочитати та прокоментувати розміщений матеріал. В учнів з’являється можливість обговорення й оцінки якості публікації.

     Чат – спілкування користувачів мережі в режимі реального часу, засіб оперативного спілкування людей через Інтернет. Чати бувають: текстові, голосові, аудіо та відео. Найбільш поширений текстовий чат.

     Особливості використання. Чат можна запропонувати для проведення дискусій з певної проблеми/теми, сумісної проєктної діяльності, обміну інформацією. Голосовий чат можна використати при вивченні іноземних мов, а також організувати спілкування з носіями мови.

     Відеоконференція – один із сучасних способів зв’язку, що дозволяє проводити заняття у «віддалених класах», коли учні і викладач знаходяться на відстані. Вона проводиться у визначений день і в призначений час. Для якісного проведення відеоконференції, як і телеконференції, необхідна її чітка підготовка: створення програми, своєчасна інформація на сайті і розсилка за списком.

     Особливості використання. У режимі реального часу можна проводити онлайн консультації, заняття, обговорювати та приймати рішення, дискутувати, проводити захист проєктів.

     Учитель і учні можуть бачити один одного, вчитель має можливість супроводжувати заняття наочними матеріалами.

     Для проведення вебконференцій можна використати платформи Zoom, Google Meet, Skype, Cisco Webex, які дають вчителеві потужний інструмент для мотивації та спілкування з учнями на відстані у безпечному середовищі. Zoom, Skype потребують встановлення додатків на пристрій. Для роботи з Google Meet користувачі повинні мати облікові записи Google.

     Соціальні мережі (Вайбер, Телеграм інші) дозволяють створювати закриті групи, чати.

     Особливості використання. Для вирішення організаційних питань, обговорення тем, завдань, проблем, обміну інформацією.

     Також оптимальним є створення віртуальних просторів для учнів певного класу, так званих своєрідних «класних кімнат», звідки можна робити посилання на індивідуальні вчительські кабінети, де відбувається безпосередня навчальна взаємодія. Залежно від кількості учнів, кількості класів, інших особливостей організації освітнього процесу в закладі, можна обмежитись цими «класними кімнатами», не виокремлюючи окремих ресурсів за предметами навчання.

     Таку структуру можна реалізовувати різними технічними інструментами, такими як Padlet, Google Classroom, Moodle тощо.

     Padlet (https://uk.padlet.com/) – це універсальна онлайн-дошка (онлайн-стіна) з інтуїтивним інтерфейсом, яку нескладно опанувати та легко застосовувати в освітньому процесі.

     Особливості використання. Онлайн-дошка може бути використана для проєктної роботи, індивідуальних завдань або як інструмент донесення та збору інформації від всіх учнів в одному місці.

     Learningapps (https://learningapps.org/) – онлайновий сервіс, який дозволяє створювати інтерактивні вправи.

     Особливості використання. Варто познайомитися з його галереєю, колекцією шаблонів, пропонованих сайтом. Інтерфейс програми містить такі режими як «Перегляд вправ» та «Створення вправ». Із запропонованого списку назв шаблонів можна обрати той, що зацікавив. У полі перегляду можна знайти приклади і короткий опис такого типу вправ. Кожен учитель за своїм бажанням може створити набір класів у власному акаунті, ввести дані про учнів, створити для кожного профіль, задати пароль для входу. Під час роботи кожен учень (або група учнів) отримує пароль для входу і виконують завдання, запропоновані для їх класу чи групи.

     Платформа Google Classroom (https://classroom.google.com) – це сервіс, що пов’язує Google Docs, Google Drive і Gmail, Google Meet, дозволяє організувати онлайн-навчання, використовуючи відео-, текстову та графічну інформацію. Учитель/ка має змогу проводити тестування, контролювати, систематизувати, оцінювати діяльність, переглядати результати виконання вправ, застосовувати різні форми оцінювання, коментувати й організовувати ефективне спілкування з учнями в режимі реального часу. Основним елементом Google Classroom є групи. Функціонально групи нагадують структурою форуми, оскільки вони дозволяють користувачам легко відправляти повідомлення іншим користувачам. Завдяки сервісу для спілкування Google Meet учні та вчитель/ка мають змогу вести онлайн-бесіди в режимі реального часу з комп’ютера або мобільного пристрою, учні/учениці класу можуть показувати свої екрани, дивитись і працювати разом. Така трансляція автоматично публікуватиметься на YouTube-каналі. Також платформа дозволяє за допомогою Google-форм збирати відповіді учнів і потім проводити автоматичне оцінювання результатів тестування.

     Moodle (https://moodle.org/) – це безкоштовна, відкрита навчальна платформа, призначена для створення персоналізованого навчального середови­ща. Платформу можна розгорнути на власному вебсервері. З-поміж різних варіантів розміщення Moodle-сайту можна виділити ресурс Gnomio (https://www.gnomio.com), який дозволяє створити власний сайт з готовими налаштуваннями буквально за кілька хвилин.

     Система має простий і ефективний web-інтерфейс; дизайн має модульну структуру і легко модифікується; підтримуються різні структури курсів: «календарна», «форум», «тематична»; кожен курс може бути додатково захищений за допомогою кодового слова; багатий набір модулів-складових для курсів: чат, опитування, форум, глосарій, робочий зошит, урок, тест, анкета, вікі, семінар, ресурс (у вигляді тексту, вебсторінки, каталогу); усі оцінки сформовано у сторінку журналу (або у вигляді файлу); доступний повний звіт щодо роботи користувача в системі; можливе налаштування e-mail (розсилки новин, форумів, оцінок і коментарів учителів).

     Однак, на відміну від Google Classroom, ця платформа вимагає більш серйозного підходу і більш глибокого вивчення інструментів роботи.

     Добре, коли увесь заклад освіти буде працювати в середовищі Moodle, але якщо ви плануєте самостійно організовувати роботу з класом, то можна вибрати програму простіше.

     Поради щодо проведення дистанційних уроків

  1. Мінімум пояснень, максимум інтерактиву.
  2. Учням надавати чіткі інструкції щодо використання вебресурсів, послідовності виконання завдань, особливостей контролю тощо.
  3. Використовувати відеопояснення навчального матеріалу.
  4. Поєднувати цифрові завдання, роботу з підручником та робочим зошитом.
  5. Організовувати онлайн-зустрічі для тих учнів, кому потрібна консультація (за розкладом).

     Поради щодо подання завдань

  1. Використовувати 2-3 вебсервіси.
  2. Не перевантажувати завданнями, достатньо запропонувати виконати 1-2 завдання.
  3. Залучати учнів до творчої діяльності, активного навчання. Процес навчання відбувається тоді, коли учні щось роблять з даним матеріалом. Тому завдання «прочитай параграф або прочитай цей текст» є досить загальним. Учні мають виконати певну дію: бути готовими переказати, можливо дати відповіді на запитання, або скласти запитання, за матеріалами скласти таблицю, намалювати схему понять, укласти стрічку подій, які розглядались.
  4. Онлайн-тести можна створювати в Google-формах, а також на спеціалізованих платформах, наприклад https://naurok.ua/https://quizlet.com/latesthttps://www.classtime.com/uk/https://quizizz.com/ тощо за вибором вчителя, враховуючи можливості учнів. Завдання, підготовлені вчителем за допомогою електронних засобів, можуть містити інструмент для самооцінювання учнів в ігровій формі, що сприятиме підвищенню мотивації учнів до їх виконання.
  5. При виконанні письмових робіт, у тому числі диктантів, використовувати відеоінструменти Skype, Zoom тощо.
  6. При виконанні завдань можна запропонувати учням зняти відео або записати аудіо усних відповідей та надіслати файли вчителю будь-яким зручним способом.
  7. Наявність зворотного зв’язку від учнів щодо ознайомлення із запропонованими завданням та чи можуть вони технічно виконати і надіслати їх у визначений термін.
  8. За відсутністю технічних засобів навчання або доступу до мережі Інтернет тестові та письмові роботи учні виконують на окремих аркушах і надсилають вчителю, використовуючи засоби поштового зв’язку (може бути і скринька біля закладу освіти).

     Поради щодо оцінювання

  1. Оцінювати можна в синхронному або асинхронному режимі.

     Синхронний режим – це більш об’єктивне оцінювання, але воно вимагає відповідного технічного забезпечення у вчителя та всіх учнів.

     Асинхронний режим більш гнучкий, учні можуть виконувати завдання у зручний час, але він менш об’єктивний.

  1. Результати оцінювання можна фіксувати в електронному щоденнику, якщо такий є, або надсилати дитині індивідуально, використовуючи смс повідомлення, електронну пошту, месенджери, платформи навчання тощо.

     Оприлюднення списку оцінок для всього класу є недопустимим.

КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ  на 2021-2022 н.р.

З РІЗНИХ ШКІЛЬНИХ ПРЕДМЕТІВ ДЛЯ КОЖНОГО ВЧИТЕЛЯ

Добірка допоможе вчителям знайти необхідний матеріал для будь-якого уроку та класу, – повідомляє ВСЕОСВІТА.

Кожний новий семестр для вчителя пов’язаний з рядом підготовчих етапів, одним із найвідповідальніших та найважливіших є складання календарно-тематичного планування. Особливо складно це зробити після літньої відпустки та перерви у роботі.

Українська література: https://vse.ee/is

Українська мова: https://vse.ee/it

Зарубіжна література: https://vse.ee/ig

Музичне мистецтво: https://vse.ee/ik

Образотворче мистецтво: https://vse.ee/im

Інклюзивна освіта: https://vse.ee/jw

Для ефективної організації дистанційної роботи врахуйте поради:

Для ефективної організації дистанційної роботи врахуйте поради:

1. Під час організації дистанційної роботи чітко дотримуватися нормативно-правового забезпечення з цього питання ТУТ

2. З метою забезпечення організації освітнього процесу та виконання освітніх програм використовувати інструменти онлайн-спілкування та електронні ресурси й веб-сервіси в синхронному та асинхронному режимі,  веб-ресурси, розроблені педагогами, практикувати індивідуальні консультації та самостійне опрацювання матеріалу.

3.  Інформувати всіх батьків здобувачів освіти про особливості освітнього процесу в період карантину.

4.  Надати обов’язкові рекомендації педагогам щодо використання веб-ресурсів, послідовності виконання завдань, особливостей моніторингу тощо.

5. Для ефективного впровадження системи дистанційної роботи передбачити форми зворотного зв’язку (моніторингу) з учасниками освітнього процесу.

6.  Використати можливість сайту закладу освіти через створення на ньому вкладки «Дистанційне навчання» з розміщенням у ній інформаційних матеріалів та посилань на додаткові ресурси (відео, завдання, тести) та корисні ресурси для самоосвіти.

7. Розглянути можливість використання безкоштовного сервісу Google Classroom та/або безкоштовної, відкритої системи дистанційного навчання Moodle.

 8. Створювати закриті спільноти в соціальних мережах (Вайбер /Телеграм/ Фейсбук /Інстаграм) за визначеними спільно з батьками, педагогами й здобувачами освіти принципами організації груп та правилами спілкування, навчання, тестування.

9. Використовувати  інструменти спілкування в дистанційній роботі відповідно до наявного системотехнічного забезпечення (електронна пошта, форум, чат, відеоконференція, блог тощо).

10. Практикувати роботу через Skype, Zoom; підготовку завдань на самостійне опрацювання через платформи Kahoot, Quzizz, IDroo, Miro.

 11. Використовувати рекомендації «Сервіси дистанційного навчання для вчителів» розроблені Міністерством та Комітетом цифрової трансформації України  ТУТ 

12. Пройти навчання на платформі “Дія. Цифрова освіта”, теми: "Тест на загальну цифрову грамотність","Цифрові  навички для вчителів", "Базові цифрові навички. Сезон 3", "Карантин: он-лайн сервіси для вчителів", які допоможуть в організації дистанційної роботи  ТУТ 

13. Зважте, організація роботи вдома не спростих, тому пропонуємо ознайомитися з рекомендаціями «Як же організувати роботу вдома» ТУТ

Колеги, бачимо, що ви зараз почали активніше цікавитись відео про організацію дистанційки. Тому вирішили зробити для вас добірку - тримайте і діліться: 1. Технічні особливості організації дистанційного навчання: https://youtu.be/f3PtgVbpCT8 2. Розробка дистанційного уроку для 1-2 класів: https://youtu.be/_ED-nzE5UhU 3. Особливості дистанційного навчання дітей з ООП: https://youtu.be/HTunncZbvko 4. Огляд практик дистанційного навчання: https://youtu.be/aDZH4Ue-gCM 5. Географія – навчаємо дистанційно: https://youtu.be/rborkuhniJ0 6. Ефективний контент на уроках української мови та літератури для здійснення формувального оцінювання: https://youtu.be/Vcf5SN6RVgw 7. Організація дистанційного навчання: як вчителю створити свій YouTube-канал: https://youtu.be/MYl8QXCTXxk 8. Як організувати дистанційне навчання у старшій школі: https://youtu.be/hgs03aw8neI 9. Як використовувати Discord у дистанційному навчанні - замінити кілька сервісів одним: https://youtu.be/KQsckewqvJ4 10. Як легко та ефективно завершити рік дистанційно за допомогою Classtime: https://youtu.be/bfCblPQO-Uc

НЕОЛОГІЗМИ: КОЛИ БРАКУВАЛО СЛІВ, ПИСЬМЕННИКИ СТВОРЮВАЛИ НОВІ
Неологізми — нерідкісне явище в XX столітті. Коли письменники втомлювалися від звичних і пересічних слів, вони народжували слова нові. Так з’являються авторські неологізми. Кожне нове слово – це частинка мозаїки, з якої складається історія. Погляньмо на неповторну мозаїку історій новотворів українських поетів та прозаїків.
Українські письменники ХІХ століття – доби утвердження національної літератури – були відважними бійцями проти порожнечі, яку вони мусили заповнити словами. Хоч ця порожнеча була, обережно кажучи, надзвичайно примарна, проте культурні діячі ставились до свого обов’язку з усією серйозністю, наголошуючи на відсутності багатьох потрібних слів, компенсуючи цю відсутність витворами власної уяви. Корисним буде погортати цей невеличкий каталог з іменами авторів, усім відомим зі шкільного курсу літератури, однак маловідомими в плані збагачення української мови.
І. Котляревський в “Енеїді” вперше вжив слова “несамовитий”, “приміта”, “розтовкти”, “угамуватися”.
Т. Шевченко, незважаючи на незакінчену середню освіту, вважають плідним складачем нової лексики (зокрема – “вогняний”, “знищіти”, “мордуватися”, “почимчикувати”, “фортеця”).
Г. Квітка-Основ’яненко збагатив українську словесність такими начебто складнопоєднувальними поняттями, як “буденний” та “перемагати”.
Автор значних, багато в чому так і незавершених починань П. Куліш встиг зробити чимало і для справи збільшення словника пересічного громадянина (“вабити”, “зграя”, “злочинець”, “несвідомий”, “покора”, “послуга”, “почуття”, “рівність”).
М. Вовчок теж доклала свою, як стверджують сучасники, витончену ручку до нежіночої справи українського словокарбування (“красень”, “легкодухий”, “намір”, “питання”, “струмінь”).
Байкар Л. Глібов допоміг нам конкретніше означити нашу діяльність, ввівши такі мовні одиниці: “бурмотати”, “пожовкнути”, “соромно”.
На особистому рахунку І. Нечуй-Левицького велика кількість слів, без яких ми навряд чи обійшлися б: “стосунок”, “перепона”, “квітник”, “вигукування”, “сміливість”.
А колекція нововведень М. Старицького не має собі рівних за суспільною розповсюдженістю, відзначимо хоча б такі слова: “незагойний”, “мрія”, “завзяття”, “байдужість”, “темрява”, “привабливий”, “потужний”, “нестяма” і багато інших. М. Старицький, зважаючи на неухильну працю в цій галузі, отримав навіть неофіційне визнання як “добрий коваль” неологізмів.
Проте найголовнішою проблемою цього переліку є те, що точно довести авторство того чи іншого неологізму надзвичайно складно. Достеменно відомо, що кожне зі згаданих слів вперше фіксується саме у творах перерахованих письменників, проте який це неологізм: індивідуально-авторський чи умовно-народний – однозначної відповіді не існує.
До того ж нашим національним геніям у цьому куванні, як і взагалі у багато чому, прикро заважала якась малозрозуміла сором’язливість, яка виражалась у ніби ненавмисному умовчуванні власних мовних відкриттів. Наприклад, Панас Мирний, який дуже поважав „виковані слова” й порівнював їх за впливом на читача з гострим ножем, ніде не зафіксував свої здобутки на ниві словонароджень. Тому до сих пір триває суперечка про те, чи саме він створив „узуття” як неологізм, чи лише скористався вже готовим словом, знайшовши у народному мовленні.
Залишимо питання відкритим – чи є ця світоглядна сором’язливість питомою рисою українського характеру чи, можливо, така обачність притаманна по-справжньому вихованій людині.
Отже, як виявилось, неологізми навіть можуть бути мірилом національної ідеї. Втім, це доречно лише щодо ХІХ віку. Бо вже в ХХ столітті з’явиться мода на хизування новоздобутим словом, – хоча без казусів, яких так багато у мові, й тут не обійшлось.
НОВО(по)ТВОРИ МОДЕРНІСТІВ
Найзапеклішим українцем-новатором, беззаперечно, був футурист Михайль Семенко, на його персональному словниковому рахунку понад 700 одиниць. Більша частина з них, користуючись Семенковим виразом, “мертвопетлює”. Тобто вони дивно зроблені й закручені, проте до живої мови так і не ввійшли. Така доля очікувала на переважну масу словникових вибриків модерністів.
Авангардист Валер’ян Поліщук, попри велику кількість малоуспішних мовних експериментів, збагатив почуттєву палітру особистості чудовим словом “мовчаль”, у якому поєднав мовчання і печаль.
П. Тичина склав понад 600 слів, до цього невідомих.
У колі неокласиків М.Рильського вважають автором, окрім суто поетичних неологізмів “буйнокрилий”, “веселокрилий”, “розкрилювати”, ще й слова “розбрататися”. Модерністи відзначались тим, що прагнули радикально переписати літературу і, відповідно, мову попередників. Історія засвідчує, що вдалих спроб серед розмаїття пошуків було обмаль.
Це був час, коли багато хто міг би повторити слідом за М. Семенком:
“Я хочу кожен день
все слів нових.
Нових пісень
ідей нових”.
НЕОЛОГІЧНІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ТВОРЦЯ
У сучасному українському культурному процесі активно конструює нові слова Павло Загребельний (вже зараз у нього, як у багатодітного батька-рекордсмена, їх більше тисячі), тим самим допомагаючи нам якомога точніше усвідомити навколишнє, де ніяк не переведуться “гопакізм”, “плювалізм” і “подонкізм”, і де повсякчас намагаються як не “проокеїти”, так “обінтелігентити”.
Правда, буває й так, що відомий класик ні сном ні духом не відає про власну допомогу у появі новотворів – із тієї причини, що його псевдонім незалежно від його бажання й з примхи людства стає неологізмом. Цікаво, чи спалив би свій найвідоміший роман Стендаль, коли дізнався б, що його йменням дотепні добрі люди стали називати канапки з червоною та чорною ікрою?
…Література продовжується, незважаючи на трагічні, однак невідворотні події недовготривалого людського життя. Вдалий неологізм переживає свого автора. А створення вдалих неологізмів є професійним обов’язком кожного більш-менш солідного письменника.

7 ФАКТІВ НА КОРИСТЬ ЧИТАННЯ ПАПЕРОВИХ КНИЖОК

Сучасний світ пропонує сучасні можливості. Але, чи завжди це корисно, особливо для дітей? Давайте розглянемо різницю між читанням книг з використанням гаджетів та звичайних паперових підручників, а також дізнаємося, що відбувається з нами при читанні.
📖
Коли ми книгу тримаємо в руках, йде активне читання, задіяні три сенсорні системи: зорова, слухова і тактильна. Завдяки цьому інформація сприймається в максимальному обсязі. За допомогою зорової сенсорної системи – відслідковується текст верхній-нижній, посередині, праворуч-ліворуч сторінки; кути: верхній-правий, лівий, нижній-правий-лівий; за допомогою слухової - чується шелест паперових листочків книги в руках; за допомогою тактильної - відчувається вага книги, сама сторінка, та, навіть, запах книги сприймає наша нюхова сенсорна система. І це можна відчути. У гаджетах цього бракує.
📖
Тримаючи книгу, ми орієнтуємося, скільки прочитали, скільки залишилося до кінця, де зараз знаходимося: на початку, всередині або наприкінці книги. Ми використовуємо 3 види пам'яті: просторову, зорову, кінестетичну.
Це доводить експеримент, в якому брало участь 2 групи дітей. Одна група читала з електронного носія, друга – з паперового. Цікаво, що при переказі послідовність подій в творі майже без помилок відтворила та група, яка читала паперову книгу. Ті, хто читав електронну – досить часто плуталися в послідовності подій.
📖
Коли ми читаємо, наш мозок знаходиться «в блуканні»: ми щось думаємо, міркуємо, повертаємося до прочитаного. При читанні інформація вбудовується (інтегрується) в ті знання, які вже є.
📖
Шість хвилин занурення в читання - і рівень стресу та тривожності знижується на 68%.
📖
Роблячи позначки олівцем, ми вже думаємо, аналізуємо, запам'ятовуємо. Це, в свою чергу, сприяє розвитку мислення і швидкого пошуку потрібної і важливої ​​вже для нас інформації.
📖
Вдумливе щоденне читання книги протягом 45 хвилин в день дозволяє навчити мозок дитини конструктивному лінійному мисленню, самостійному і послідовному.
📖
Коли дитина записує, робить якісь нотатки власноруч в свій записничок, це допомагає їй структурувати інформацію. У неї можуть з'явитися нові думки, рівень емоційної напруги знижується. Результатом цього є продуктивність та розвиток інтелектуальних функцій.
Підготовлено практичним психологом Надією Соловйовою

Геніально про українську мову!

Раджу виділити 5 хв. Насолоджуйтесь 26 травня 2018 р. 21:14 Було це давно, ще за старої Австрії, в 1916 році. В купе першої кляси швидкого потягу Львів – Відень їхали чотири пасажири: англієць, німець, італієць. Четвертим був відомий львівський юрист Богдан Косів. Розмова велася навколо різних проблем і тем. Нарешті заговорили про мови – чия краща, котрій з них належить світове майбутнє. Першим заговорив англієць: – Англія країна великих завойовників і мореплавців, які рознесли славу англійської мови по всьому світі. Англійська мова – мова Шекспіра, Байрона, Дікенса, Ньютона та інших великих літераторів і вчених. – Ні в якому разі, – гордовито заявив німець. – Німецька мова – це мова двох великих імперій – Великої Німеччини й Австрії, які займають більше половини Європи. Це мова філософії, техніки, армії, медицини, мова Шіллера, Гегеля. Канта, Вагнера, Гейне. І тому, безперечно, німецька мова мас світове значення. Італієць усміхнувся і тихо промовив: – Панове, ви обидва помиляєтеся. Італійська мова – це мова сонячної Італії, мова музики й кохання, а про кохання мріє кожен. На мелодійній італійській мові написані кращі твори епохи Відродження, твори Дайте, Бокаччо, Петрарки, лібретто знаменитих опер Верді, Пуччіні, Россіні, Доніцетті. Тому італійській мові належить бути провідною у світі. Українець довго думав і нарешті промовив: – Ви ж по суті нічого не сказали про багатство і можливості ваших мов. Чи могли б ви написати невелике оповідання, в якому б усі слова починалися з тої самої літери? – Ні. ні, ні! Це ж неможливо, – відповіли англієць, німець та італієць. – На ваших мовах неможливо, а нашою – просто. Назвіть якусь літеру, – звернувся він до німця. – Нехай буде П – сказав той. – Добре. Оповідання буде називатися. ПЕРШИЙ ПОЦІЛУНОК Популярному перемишлянському поетові Павлові Подільчаку прийшло поштою приємне повідомлення: Приїздіть, пане Павле,- писав поважний правитель повіту Полікарп Паскевич,-погостюєте, повеселитесь . Пан Павло поспішив, прибувши першим потягом. Підгорецький палац Паскевічів привітно прийняв приїжджого поета. Потім під їхали поважні персони – приятелі Паскевичів… Посадили пана Павла поряд панночки – премилої Поліни. Поговорили про політику, погоду. Пан Павло прочитав підібрані пречудові поезії. Панна Поліна програла прекрасні полонези Понятовського, прелюд Пуччіні. Поспівали пісень, потанцювали падеспань, польку. Прийшла пора пообідати. Поставили повні підноси пляшок: портвейну, плиски, пшеничної, підігрітого пуншу, пільзенське пиво. Принесли печені поросята, приправлені перцем, півники, пахучі паляниці, печінковий паштет, пухкі пампушки під печеричною підливкою, пироги, підсмажені плецки. Потім подали пресолодкі пряники, персикове повидло, помаранчі, повні порцелянові полумиски полуниць, порічок. Почувши приємну повноту, пан Павло подумав про панночку. Панна Поліна попросила прогулятися по Підгорецькому парку, помилуватися природою, послухати пташині переспіви. Пропозиція повністю підійшла прихмелілому поетові. Походили, погуляли. …Порослий папороттю предавній парк подарував приємну прохолоду. Повітря п янило принадними пахощами. Побродивши по парку, пара присіла під порослим плющем платаном. Посиділи, помріяли, позітхали, пошепталися, пригорнулися. Почувся перший поцілунок: прощай парубоче привілля, пора поетові приймакувати! В купе пролунали оплески. Всі визнали: милозвучна, багата українська мова буде жити вічно поміж інших мов світу. Зазнайкуватий німець ніяк не міг визнати своєї поразки. – Ну а коли б я назвав іншу літеру? – заявив він. – Ну, наприклад, літеру С ! – Я на своїй мові можу укласти не лише оповідання, але й навіть вірш, де всі слова будуть починатися на С . Якщо Ваша ласка, прошу послухати. САМІТНИЙ САД Сонно сипляться сніжинки, Струмінь стомлено сичить. Стихли струни, стихли співи, Срібні співи серенад Сріблом стеляться сніжинки Спить самітній сонний сад… Сипле, стелить сад самітній Сірий смуток – срібний сніг, Сумно стогне сонний струмінь Серце слуха скорбний сміх Серед саду страх сіріє. Сад солодкий спокій снить. – Геніально! Незрівнянно! – вигукнули англієць й італієць. Потім усі замовкли. Говорити не було потреби. Панас Столярчук, професор (Українська думка , Лондон)

Більше тут: https://willbeua.com/humor/genialno-pro-ukrayinsku-movu-radzhu-vidiliti-5-khv-nasolodzhuites_2253/
© Все буде Україна


ТИСЯЧА ЖУРАВЛІВ САЙТ 

ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ УКРАЇНИ https://www.xn--1000-83dma3a1c7b6a8s.xn--j1amh/


Дистанційне навчання

До уваги вчителів і учнів 9 класу!
Пропонуємо Вашій увазі низку експрес-уроків із зарубіжної літератури професора Ольги Ніколенко.
Сподіваємося, вони допоможуть вам зробити дистанційне навчання цікавим і корисним!
Шедеври світової літератури завжди з нами!

https://zl.kiev.ua/dlya-dystantsijnogo-navchannya-9-klas-e…/


2016-2017 н.р.


№ п/п
Назва школи
Прізвище, ім’я, по батькові
Адреса блогу (сайту)
1
НВК "Великобірківська ЗОШ I-III ст. -гімназія ім. Степана Балея"
Ціцька Марія Михайлівна
2
Великоглибочецька ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Ярослава Стецька
Гринчак Неля Володимирівна
3.
Ігровицька ЗОШ І-ІІ ступенів
Павлик Леся Теодозіївна

4.
Острівська ЗОШ І-ІІІ ст.
Галковська Х.М.

5.
Ангелівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Мартинюк Надія Анатоліївна
6.
НВК "Домаморицька ЗОШ І-ІІ ступенів- ДНЗ"
Чернецька Іванна Іванівна
7.
НВК "Довжанківська ЗОШ І-ІІ ст.-ДНЗ"
Бругер Світлана Ярославівна

8.
НВК "Довжанківська ЗОШ І-ІІ ст.-ДНЗ"
Литвин Ольга Ігорівна

















Методичні рекомендації для вчителів світової літератури   
 2013-2014 рр.  

2. Методичні рекомендації  щодо вивчення свтової літератури в 2013-2014 н.р. 

3.  Есе як вид роботи з розвитку зв’язного мовлення школярів на уроках світової літератури.

4. Фанфік як явище літератури, культури і сучасної методики на уроках світової літератури.

5.Буклет "Інноваційні технології на уроках світової літератури". 


    Методичні рекомендації для вчителів світової літератури                                                    2014-2015 рр.  




2.Навчання інтонаційного виразного мовлення як складової успішної комунікативної діяльності учнів на уроках світової літератури. (17.10.2014 р.)
3. Інструкція щодо підключення до вебінару для педагогічних працівників. (04.12.2014 р.)
4. Уроки мужності на уроках світової літератури. (2014 р.)






Немає коментарів:

Дописати коментар